Anasayfa

Kitlesel Üretim Hareketi Wiki Sayfası sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Nedir?[düzenle]

Kitlesel Üretim Hareketi, Korona salgınına karşı mevcut üretim kapasitesini ve insan kaynağını ihtiyaçlarla bir araya getirmeyi amaçlayan bağımsız, merkezsiz bir inisiyatiftir.

Biz Kimiz?[düzenle]

Olan bitenden rahatsız olan, bu problemi çözmek için elini taşın altına koyma motivasyonuyla bir araya gelmiş insanlarız. Yani siziz. Aramızda herhangi bir yönetim, son karar alıcı gibi birimler yok. Projeler kendi içlerinde, projede görev alan kişiler tarafından yönetilir.

Bu topluluk yönetilmeye ihtiyaç duyan veya içerisinde yönetime ihtiyaç duyulan bir yapıya sahip değildir. Topluluk, ilgili kaynakları projelere dağıtır. Tüm yönetim, proje ekipleri tarafından yapılır. Bu projeler mobil uygulamadan tutun bilgilendirme posterlerine, veri görselleştirmeden elektronik aygıtlara kadar bir soruna çözüm olan her türlü faaliyettir.

Amaçlar[düzenle]

Kamu kaynaklarının yetersiz kalması durumunda, topluluk kaynaklarıyla, kitlesel kaynakla problemlerin çözülmesini sağlamaktır. Bu problemler aşağıdakilerden biri veya bir çoğu olabilir.

  • Cihaz, ekipman, malzeme yetersizliği
  • Veri ve haber yetersizliği
  • Sosyal dayanışma gereksinimi

Yöntem ve Araçlar[düzenle]

Problemleri çözecek projeler için ihtiyaç duyulan kaynakları bir araya getirerek yapıyoruz. İnsan kaynağı, finansal kaynak, üretim kaynakları bunlardan bazıları.

  • Fon gereksiniminde kitlesel fonlamayla
  • Know-how gereksiniminde, topluluğa dahil olup, zihinsel veya ayni desteğini sunan sizin gibi kişilerle çalışarak. Size ulaşmamızı sağlamak için lütfen okumaya devam edin.
  • Malzeme gereksiniminde lokal üretim araçlarını kullanarak

İhtiyaçlar[düzenle]

En çok insan gücüne ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için formu doldurarak, sizi proje ve proje gruplarıyla eşleştirmemizi sağlayabilirsiniz. En çok ihtiyaç duyduğumuz insan kaynağı aşağıdaki gibi. Sıralama önem sırasına göre değil.

Gönüllülük[düzenle]

Aşağıdaki projelere know how, malzeme, finansman, üretim altyapısı desteği sağlayabilirsiniz. Aşağıda listelenmemiş projeler varsa, projenizin aşağıda listelenmesini istiyorsanuz bize ulaşabilir, projenizin listelenmesini sağlayabilirsiniz. Projenizin aşağıda listelenmesi ne işinize yarar? Projenize gönüllü, finansman, insan gücü, malzeme bulmanızı sağlayabilir.

Gönüllü olmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bu bağlantı, nasıl yardım edebileceğinize dair bilgilerinizi aldığımız bir formdur. Sizi ilgili projelere yönlendirmemizi veya proje takımlarından gelen insan kaynağı taleplerine bilgilerinizi kullanarak cevap vermemizi sağlar.

Projeler[düzenle]

KKD (Kişisel Koruma Ekipmanı) sağlık çalışanlarının korunması, bariyer görevi görmesi ve dolayısıyla COVID-19'a maruz kalmanın kontrol edilmesi için kritik öneme sahiptir. KKD'yi (PPE) içeren en temel öğelerden bazıları eldivenler, gözlükler, cerrahi maskeler, solunum maskeleri, koruyucu önlükler ve dezenfektandır. Bu önemli KKD maddelerinin birçoğu, tedarik zincirindeki kesintiler nedeniyle ve ayrıca enfekte olan hasta sayısının katlanarak artmaya devam etmesi nedeniyle büyük talep nedeniyle yetersiz tedarik edilmektedir.

COVID-19 hastasını tedavi etmek için çok sayıda tıbbi cihaz gereklidir ve bu tıbbi cihazlar yetersiz kalacaktır (örn. Ventilatörler). Gerekli KKD ve tıbbi cihaz yetersizlikleri, sağlık çalışanları ve tüm dünyadaki hastalar için önemli bir sorun oluşturmaya devam edecektir. Üretim kapasitesine sahip herkes, bilinen tasarımların üretimini ve aşağıdaki öğeler için yeni tasarımların geliştirilmesini dikkatle düşünmelidir:

Ekipman ve Malzeme

Medikal Malzemeler

Cihazlar

Yukarıdaki liste OSCMS Dökümanı iskelet alınarak hazırlanmış ve üzerine eklemeler yapılmıştır. İçeriği sürekli gelişltirilmektedir.

Mevcut Proje Grupları ve Topluluklar[düzenle]

Burada mevcut proje grupları ve topluluklar listelenir. Siz de projelerinizi burada listeleyebilir, destek talebinde bulunabilirsiniz.

Proje Adı Detaylar
3D Siperlik Üretimi 3D yazıcılar ve enjeksiyon kalıp kullanarak kitlesel üretim.
DIY Oksijen Konsantratörü Detaylar ve dahil olmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
Solunum Cihazı Benzer projeye ve detaylara buradan erişebilirsiniz.
UVGI Dezenfektörü UVGI Dezenfektörü

Topluluklar[düzenle]

  1. Open Collaboration on Covid-19
  2. Açık Kaynak Medikal Malzemeler Facebook Grubu

Duyurular[düzenle]

Son duyuruları almak için Telegram grubuna katılabilirsiniz.

Referanslar ve Kaynaklar[düzenle]

Covid-19 ve yukarıda listelenen proje ve malzemelerin referans dökümanlarının ve literatür taramalarının bulunduğu kısım.