Referanslar ve Kaynaklar

Kitlesel Üretim Hareketi Wiki Sayfası sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kaynaklar ve Referanslar

Covid-19 ve Uygulanan Tedaviler

(Çoğunlukla 200312 Tıbbi Uygulayıcı Röportajı - New England; ek birincil kaynak görüşmeleri ve destekleyici referanslar burada bulunabilir.)

Bir COVID hastası, genellikle hastalığın 9-10. gününde önemli bir nefes darlığı geliştirdiğinde hastaneye gelir. Bu noktada, hastanın daha fazla teste, hastanede yatarak veya yoğun bakım tedavisine ihtiyacı olup olmadığına karar verilir. Hastalığın erken evrelerinde hastaya ağırlıklı olarak  semptom bazlı tedavi ve destekleyici bakım, örneğin ateş ve öksürüğü ve yeterli hidrasyonu azaltan ilaçla verilir. Solunum yetmezliği için kritik olmayan yatarak hastaneye yatışlara şu anda burun kanülü yoluyla oksijen verilmektedir, aerosolize virüsün ekshalasyondan yayılmasını önlemek için N95 maskeleriyle kaplı yüzler (şiddetli nedeniyle CPAP ve BiPAP gibi invaziv olmayan oksijenleme yöntemlerinden kaçınılmaktadır. virüs partiküllerinin aerosol haline gelme riski).

Hastaların oksijen gereksinimleri artarsa kritik olduğu belirlenir (hipoksemi) ve şiddetli nefes darlığı geliştirirler. Kritik hastalarda, 24 saat içinde oksijenasyon yeteneklerinde önemli bir bozulma meydana gelir. Hastalıkların büyük çoğunluğu için bu, hipoksemik solunum yetmezliğine (aynı zamanda Akut solunum yetmezliği), invaziv başlamasını gerektiren mekanik havalandırma. Hastaların az bir kısmında genellikle yoğun kan zehirlenmesi (sepsis) olmak üzere şok nedeniyle kalp yetmezliği gelişir.

COVID19 ile ilişkili hipoksemik solunum yetmezliği akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS). Bu sıvı içindeki interstisyum akciğerlerin, yani kalp yetmezliğinden (kardiyojenik olmayan akciğer ödemi) ve akciğerlerde sertliğin artmasına (akciğer uyumluluğunun azalmasına) yol açar, bu da ventilasyonda zorluk ile sonuçlanır. Bu hastalar, aşağıdakiler dahil olmak üzere agresif ARDS tedavisine olumlu yanıt verir. PRONING ve yüksek pozitif ekspirasyon sonu ventilasyon (yüksek PEEP ventilasyon). Çoğu hasta erken antibiyotikler şüpheli için ikincil enfeksiyonlar (hastanede bulaşan bir enfeksiyon), ancak bu klinik duruma (hastanın nasıl yaptığı) bağlı olarak kesilir. Hastaların az bir kısmında septik şok gelişir ve  kan basıncını arttırmak için vazopressörler gerektir. Bir grup hasta da kalp yetmezliği geliştirir.

COVID19 hastalarının süresi son derece değişkendir, ancak İtalya'da ilk gün vakası 21 Şubat'tan 3 Mart'a kadar (19 günlük bir süre) hastanede tedavi gördü. Aşağıdaki grafik (Wuhan'ın ciddi vaka mortalitesi üzerine Lancet makalesi) hayatta kalanlar ve hayatta kalanlar için semptomların gelişimi için rehberlik sunar.

COVID19 Semptomlarının Zaman İçinde Görselleştirilmesi, Maruz Kalmadan ~ 5-14 Gün Sonra


Hastalar hastanede kalırken kritik olmayan bir durumda iken, sağlık çalışanları genellikle N95 maskeleri, önlükleri ve eldivenleri giyerler ve bazen damlacık bazlı virüs temasını önlemek için yüz maskeleriyle karşılaşırlar. Hastalar kritik hale geldiğinde, yoğun bakım ünitelerinde negatif basınçlı odalara taşınırlar ve sağlık çalışanlarının entübasyon ve kritik bakım sırasında aerosolize virüs riski çok yüksek olduğu için saflaştırılmış regülatörlerle pozitif basınçlı CAPR kıyafetleri giymeleri gerekir.

Standartlar, Güvenlik ve Sertifikasyon

Güvenlik ve Sorumluluk Hakkında

Tıbbi cihazların çevresinde mühendislik ve üretim riskleri vardır. FDA Acil Kullanım Yetkileri (EUA) yayınlamış olsa da (Koronavirus Hastalığı 2019 (COVID-19) Tıbbi Cihazlar için Acil Kullanım Yetkileri, FDA), yarardan daha fazla zarar vermekten kaçınmak için, hantal gibi görünse de iyi bir nedenden dolayı var olan düzenlemelere uyma yeteneğiniz ve koşullarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız önerilir.

Söz konusu sarf malzemeleri ve cihazlar için geçerli düzenleyici standartlar:

eCFR: KALİTE SİSTEMİ YÖNETMELİĞİ (özellikle Tanımlama ve İzlenebilirlik, Üretim ve Süreç Kontrolleri ve Etiketleme)

eCFR: GENEL HASTANE VE KİŞİSEL KULLANIM CİHAZLARI

Referanslar:

Katkı Maddesi Üretimli Tıbbi Cihazlar için Teknik Hususlar (FDA)

Tıbbi Cihazlar için Genel Kontroller (FDA)

Klinik Olmayan Tezgah Performans Test Bilgilerinin Önerilen İçeriği ve Formatı (FDA)

ABD'de İyi Samiriyeli Yasaları (Good Samaritan Laws)

Amerika Birleşik Devletleri'nde, İyi Samiriyeli yasaları, yaralanan, hasta olan, tehlikede olan veya başka şekilde yetersiz olan kişilere gönüllü olarak makul yardım sağlayan kişilere hukuk davalarından yasal koruma sunmaktadır. Bir yaralanma veya hastalık gönüllünün ihmali ile daha da kötüleştirilirse ihmal bakımı iddiası da gündeme getirilebilir. Yasalar genellikle bakım, tavsiye veya yardım sağlama konusunda kasıtlı, ahlaksız veya pervasız bir şekilde hareket eden hayırseveri muaf tutmaz.

Bu salgın sırasında çok ihtiyaç duyulan ürünleri üretmek için ihtiyaç duyacağınız özellikleri size sağlıyoruz; ancak, yaratımlarınızdan siz sorumlusunuz, bu yüzden lütfen gerekli özeni gösterin (makul bir kişinin diğer kişilere veya mallarına zarar vermemek için gösterdiği özen). Katkılarınızın zarar görmesini değil yardım etmesini istiyoruz!

Diğer ülkelerdeki benzer yasalara aşina iseniz, lütfen ilgili referanslarla bize ulaşın.

Referanslar: İyi Samiriyeli (ABD Yasal)

Terimler Listesi

COVID-19 ile ilgili tıbbi terimlerin çoğu size aşina olmayabilir. Yardımcı olmak için buradayız

Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS)

Sıvının akciğerlerdeki alveollerde (hava keseleri) toplandığı bir durum. Oksijen kapasitesi ciddi şekilde azalır ve hastalar organ hasarına maruz kalabilir. ARDS kritik hastalığı olanlarda görülür. Bu hastalar mekanik ventilasyon gerektirir.

Referanslar:

ARDSnet (NIH-NHLBI ARDS Ağı)

Barotravma

Barotravma, uçak uçuşları veya tüplü dalış gibi hava veya su basıncının artması nedeniyle meydana gelen yaralanmaları ifade eder. Mekanik ventilasyon durumunda, akciğerlerdeki alveoller (hava keseleri) akciğerlerdeki yüksek hava basıncı nedeniyle yırtılabilir veya yaralanabilir.

Referanslar:

Barotravma (Havard)

FiO2

“İnspire edilen oksijen fraksiyonu”, hastaya verilen hava karışımındaki oksijen yüzdesidir.

Referanslar:

Vantilatör Yönetimi (NIH)

(vantilasyon)

Ventilatörün nefes verme hızı dakikada litre cinsinden.

Referanslar:

Vantilatör Yönetimi (NIH)

Hipoksi

Yeterli oksijen yok.

Referanslar:

oksijen yetmezliği (Vikipedi) 

Hiperkapni

Çok fazla karbondioksit.

Referanslar:

Hiperkapni (Vikipedi) 

Entübasyon

Hava yoluna bir tüp yerleştirildiği prosedür. Bu, hastanın nefes almasına yardımcı olmak için bir ventilatöre yerleştirilebileceği şekilde gerçekleştirilir.

Referanslar:

Trakeal Entübasyon (Vikipedi) 

Atelektazi.

Lobun veya lobun bir kısmının akciğerin tamamen veya kısmi çökmesi. Alveoller (hava keseleri) söndürüldüğünde veya sıvı ile dolduğunda ortaya çıkar.

Referanslar:

atelektazi (Mayo Kliniği) 

Negatif Basınçlı Havalandırma

Göğsün dışında negatif basınç oluştuğu ve akciğerleri genişletmek ve havanın içeri akmasını sağlamak için iç kısma iletildiği mekanik havalandırma ( örneğin “Demir Akciğer”). 

Referanslar:

Negatif Basınçlı Havalandırma (ATS Dergileri) 

Oksijenizasyon

Bir hastayı oksijen ile tedavi etme süreci. Bu, solunan oksijenin fraksiyonu (FiO) veya pozitif ekspirasyon sonu basıncı (DİKİZLEMEK).

Referanslar:

Vantilatör Yönetimi (NIH)

Azami Basınç:

Hava akciğerlere itilirken inspirasyon sırasında elde edilen en yüksek basınç seviyesi. Hava yolu direnci ile artar.

Referanslar:

Tepe inspirasyon basıncı (Vikipedi) 

Yayla Basıncı

Tam bir ilhamın sonunda elde edilen statik basınç, alveolar basıncın ve akciğer uyumunun bir ölçüsüdür. Normal plato basıncı 30 cm H20 ( .43 psi ) ve daha yüksek basınç üretebilir barotravmadır .

Referanslar:

Plato basıncı (Vikipedi) 

Zatürre

Bir veya her iki akciğerdeki alveolleri (hava keseleri) iltihaplayan, sıvı veya irin ile doldurulabilen bir enfeksiyon. Enfeksiyon herkes için hayatı tehdit edebilir, ancak özellikle bebekler, çocuklar ve 65 yaşın üzerindeki kişiler için. Semptomlar balgam veya irin ile öksürük, ateş, titreme ve nefes almada zorluk içerir. Birincil enfeksiyona ikincil olarak ortaya çıkabilir.

Referanslar:

Pnömoni Belirtileri ve Teşhisi (Amerikan Akciğer Derneği) 

Pozitif Ekspirasyon Sonu Basıncı (PEEP)

Akciğerlerde, son kullanma sonunda var olan atmosferik basıncın (vücut dışındaki basınç) üzerindeki basınç.

Referanslar:

Vantilatör Yönetimi (NIH)

sepsis

Sepsis, vücudun bir enfeksiyona verdiği tepkiden kaynaklanan potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durumdur. Bu, birden fazla organ sistemine zarar veren, bazen de ölümle sonuçlanan başarısızlıklarına yol açan bir dizi değişime neden olabilir. Semptomlar ateş, nefes almada zorluk, düşük tansiyon, hızlı kalp atış hızı ve zihinsel karışıklığı içerir. Tedavi antibiyotikler ve intravenöz sıvıları içerir.

Referanslar:

kan zehirlenmesi (Vikipedi) 

Septik şok

Sepsis yaşamı tehdit eden düşük kan basıncına ve hücresel metabolizmada anormalliklere yol açtığında ortaya çıkan ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bir durumdur.

Referanslar:

Sepsis ve Septik Şok - Yoğun Bakım Tıbbı (Merck Kılavuzu) 

Şiddetli Akut Solunum Enfeksiyonu (SARI)

Olarak tanımlanır akut solunum ateş (≥38 ° C / 100.4F) ile ortaya çıkan yeni başlangıçlı hastalık (yedi gün içinde), öksürük ve nefes darlığı veya hastanede yatmayı gerektiren nefes darlığı

Referanslar:

SARI'ya Neden Olan Virüsler (NIH) 

taşipne

Hızlı nefes alma.

Referanslar:

taşipne (Vikipedi) 

Tidal Hacim.

Her solunum döngüsünde akciğerlerin içine ve dışına hava hacmi taşındı.

Referanslar:

Vantilatör Yönetimi (NIH)

Havalandırma

Gaz değişimini kolaylaştırmak için akciğerlere giren ve çıkan havayı hareket ettirmek - oksijen getirmek ve karbondioksiti temizlemek. Havalandırma doğal olarak (solunum) veya solunum yetmezliği durumunda mekanik ventilasyon (ventilatörler) yoluyla gerçekleşir.

Referanslar:

Vantilatör Yönetimi (NIH)

Kısaltmalar

AIIR - Havada Enfeksiyon İzolasyon Odası 
ARDS - Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu 
Barda - Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu 

|||UNTRANSLATED_CONTENT_START|||CPAP - Continuous positive airway pressure|||UNTRANSLATED_CONTENT_END|||

|||UNTRANSLATED_CONTENT_START|||COTS - Commercial off-the-shelf|||UNTRANSLATED_CONTENT_END|||

BİPAP - Bilevel pozitif hava yolu basıncı 
BVM -  Torba valf maskesi 
EMS - Acil sağlık hizmetleri 
EUA -  Acil Durum Kullanım İzni 
FDA - Gıda ve İlaç İdaresi 
FiO - İnspire edilen oksijenin fraksiyonu 
FFP - Tam yüz koruması 
HCP - Sağlık uzmanı 
HHS - Sağlık ve İnsan Hizmetleri 
IPPV - Trakeostomi, entübasyon 
SARİ - Şiddetli Akut Solunum Enfeksiyonu 
SNS - Stratejik Ulusal Stok Sahası 
MCM - Tıbbi karşı önlem 
NIV - Noninvaziv ventilasyon 
NBD - Negatif basınçlı havalandırma 
DİKİZLEMEK - Pozitif son ekspiratuar basınç 
PPV - Pozitif basınçlı havalandırma 
Rr - Solunum hızı 
vt - Gelgit hacmi