UVGI Dezenfektörü

Kitlesel Üretim Hareketi Wiki Sayfası sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Amaç[düzenle]

N95 maskelerin güvenli tekrar kullanımı amacıyla Ultraviolet Germicidal Irradiation (UVGI) yönteminin kullanılarak farklı tiplerde dezenfektör geliştirilmesi veya dokümantasyon oluşturulması.

 • Portatif/Kişisel tip
 • Dolap tipi
 • Oda tipi

Diğer Dezenfekte Yöntemleri[düzenle]

Otoklav
Isı ya da mikrodalga kaynaklı buharlama (Etilen Oksit, Hidrojen Peroksit ya da Çamasır Suyu ile)[1]. Bu yöntem de etkili olmasına rağmen, analizler gösteriyor ki UVGI ile dezenfektasyon sonrası daha az saptanabilir viral RNA gözlemleniyor [3].

Tasarım Kısıtları[düzenle]

 • UV radyasyonu polimer yapısının bozunumuna neden olduğu için, 300 J/cm2 üzeri dozlarda filtre malzemesinin dayanımı önemli derecede düşüyor[1].
 • Alkol filtrasyon ortamından elektrostatik yükü kaldırarak, respiratörlerin filtreleme yeteneğini düşüreceği için; bu tür respiratörler izopropil gibi alkollerle temizlenemezler [2].
 • Alt Limit: İnfluenza virüsü içeren damlacıklara ve aerosollere maruz kalan solunum cihazlarının UVGI dezenfeksiyonu ile ilgili iki çalışma, 1.8 J/cm^2'lik bir dozun yaşayabilir influenza virüsü miktarını> 10^4 (> 4 log azaltma) faktörüyle azaltmak için yeterli olduğunu buldu [3, 4].
 • Respiratörler, 60 saniyelik pozlama döngüleri ile 50 defaya kadar dezenfekte edilebilirler [5].

Tasarım Örnekleri[düzenle]

 • 2 adet 254 nm, 15 W UV-C lamba içi yansıtıcı kaplı 91 cm × 31 cm × 64 cm odacığa yerleştirilmiş, lambaların 6.2 cm altına 8 adet respiratör konulmuş [1]. Sıcaklık 27 derecede, bağıl nem ise %25'te tutulmuş. Maskeler çevrilerek içve dışları ayrı ayrı ışınlanmış. Ayrıca ters-yüz edildikleri zaman, pozisyonları da döndürülerek ışınlanma varyasyonu daraltılmış. Deneyler sonucunda parçacık penetrasyonunda %1.25'lik bir artık görülse de, respiratörler hala %5'in altında parçacık geçirdikleri için, N95 özelliğini korumuşlar. Akış direncinde anlamlı bir değişiklik görülmemiş. Bu çalışmaya göre UVGI uygulaması sonrası respiratörlerin nefes alabilirliğinde değişme olmayacağını varsayabiliriz.

Referanslar[düzenle]

 1. Effects of Ultraviolet Germicidal Irradiation (UVGI) on N95 Respirator Filtration Performance and Structural Integrity
 2. Electrostatic respirator filter media: filter efficiency and most penetrating particle size effects
 3. Effectiveness of three decontamination treatments against influenza virus applied to filtering facepiece respirators
 4. A pandemic influenza preparedness study: use of energetic methods to decontaminate filtering facepiece respirators contaminated with H1N1 aerosols and droplets
 5. The effect of soil accumulation on multiple decontamination processing of N95 filtering facepiece respirator coupons using physical methods

Literatür[düzenle]

Telegram Grubu[düzenle]

https://t.me/uvgi_dezenfektoru